09 October 2010

Bicykel a volebné programy kandidátov na primátora Bratislavy

Preskúmali sme volebné programy štyroch kandidátov na bratislavského primátora - Marek Blaha (SDĽ), Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou SMERu), Alojz Hlina (nezávislý), Magda Vašáryová (SDKÚ, KDH, SAS, Most-Híd, OKS). Mali sme snahu zaradiť aj zvyšných troch kandidátov (Ján Budaj, Jozef Bonko a Stanislav Pánis), avšak prví dvaja nemajú webstránku a posledný má iba program z roku 2008.

Zaujímalo nás, či sa v programoch kandidátov spomína cyklodoprava a ak áno, v akej súvislosti.

Marek Blaha (SDĽ)
Nemá program ku komunálnym voľbám 2010, ale na stránke SDĽ v časti životné prostredie strana uvádza:
Budeme presadzovať projekty zelených miest a ekologickej dopravy, ktoré napomáhajú k zníženiu premávky a emisiách v obciach a centrách miest, vrátane výstavby nových cyklostrás.
Ako to urobíme? Samosprávy potrebujú účinné nástroje na kontrolu dopravy a z nej vyplývajúcich emisií (napr. poplatky za vjazd, nízkoemisné zóny). Budeme iniciovať návrh zákona, ktorý umožní samosprávam, takéto rozhodnutia prijať. Zároveň budeme z verejných zdrojov podporovať aktívnejšie využívanie ekologickej verejnej dopravy, budovanie nových cyklotrás, alej využívanie hybridných automobilov.
Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou SMERu)
Vo svojom programe v časti pešia a cyklistická doprava na poslednom mieste uvádza:
aktualizovať koncepciu budovania cyklotrás na úrovni mesta
Zároveň vo videu z konferencie spomína 34% využitie bicyklov vo Viedni, avšak nič konkrétne o Bratislave. Navyše aj spomínané číslo je nesprávne, pretože web Dopravného klubu Rakúska uvádza najvyššie 19% využitie bicyklov v meste Bregenz.
Oprava: Pán Ftáčnik vo videu hovorí o 34% podielu bicyklistov a chodcov na cestu do prace, čo podla posledného modal splitu Viedne aj zhruba zodpovedá (33%). Za chybu sa ospravedlňujeme.

Alojz Hlina (nezávislý)
Vo svojom programe v časti životné prostredie (jeho program má aj zvlásť dopravu, kde však nič o bicykloch nie je) uvádza:
Projekt Zdravé mesto /bicykel pred domom, bicykel pred prácou/Peking pod heslom pokroku vyhnal bicykle z ulíc. Štokholm pod heslom zdravé mesto pustil bicykle do ulíc. Bratislava sa bude musieť naučiť, čo je bicykel a že jeho používanie nie je znakom neúspechu, ale znakom zdravého životného štýlu. 
Magda Vašáryová (SDKÚ, KDH, SAS, Most-Híd, OKS)
Vo svojom programe nespomína bicykel ani cyklodopravu.

Náš komentár
Ani jeden z kandidátov nemá reálnu predstavu, ako rýchlo priniesť do bratislavských ulíc mestských cyklistov. Zároveň nikto z kandidátov neponúka konkrétne riešenia a pravdepodobne ani nevie, aké sú súčasné problémy mestských cyklsitov v Bratislave. Rovnako znalosť cyklistických iniciatív a združení (BiCyBa, Critical Mass) je nízka.

2 comments:

  1. No, nie je celkom pravda, že by Milan Ftáčnik nepoznal problemý cyklodopravy v meste a BicyBu, na svojej konferencii cca pred mesiacom venoval v sekcii doprava cyklistickej doprave prvé miesto a rovnako BicyBu spomínal...

    ReplyDelete
  2. Naozaj je to tak, ze to co ste citovali boli tezy mojho programu. Na ne v ramci kampane Hovorme spolu o Bratislave reagovalo zdruzenie BicyBa a poslalo mi konkretne navrhy, ktore som zapracoval do svojho programu a program cyklistickej dopravy som z hladiska dolezitosti posunul vyssie, lebo verim, ze je to dolezita tema. Program zverejnim vo stvrtok 14.10., takze potom ocakavam Vase vyjadrenie. S pozdravom Milan Ftáčnik

    ReplyDelete

Prosím, komentujte iba ak máte čím prispieť k téme.